شركت طراحي سايت
شركت طراحي سايت

آيا مي دانيد كه شما به صورت ميانگين هر چند دقيقه يك بار به تلفن همراه هوشمند خود نگاه مي كنيد و از آن استفاده مي نماييد؟ بر اساس آمارهاي ارائه شده توسط مركز آمار و تحقيقات بين الملل ، افرادي كه از تلفن هاي همراه هوشمند استفاده مي نمايند در روز چيزي حدود 2617 بار به صورت ميانگين گوشي تلفن همراه خود را لمس مي كنند و جالب است بدانيد كه ميانگين روزانه استفاده از تلفن همراه كه توسط اين موسسه تخمين زده شده است چيزي در حدود 145 دقيقه در روز مي باشد.
خب به نظر مي آيد كه براي برنامه نويسان تلفن هاي همراه و بازاريابان ديجيتال خبر خوبي باشد ، زيرا اگر بخواهيم به اين آمار و ارقام استناد كنيم اكنون زمان آن رسيده است كه برنامه نويسي براي تلفن هاي همراه و بازاريابي كاربران هدف از طريق تلفن هاي همراه را آغاز نماييم. جالب است بدانيد كه كاربران موبايل از جمله فعال ترين و در دسترس ترين كاربران به حساب مي آيند و بازاريابي از جامعه هدف كاربران تلفن هاي همراه كاري آسان و در عين حال بسيار تاثير گذار خواهد بود.
مزيت كاربران هدف موجود در ميان كاربران تلفن هاي همراه آن است كه شما مي توانيد آنها را به سادگي از طريق اپليكيشن هاي تلفن همراه بيابيد و مي توانيد آنها را به سادگي مجاب كنيد كه از محصولات شما ديدن كنند و آنها را يكبار امتحان نمايند و سپس مي توانيد آنها را مجاب كنيد كه از شما خريد كنند و يا در مجموعه اعضاي گروه ها و شبكه هاي شما عضو شوند.
بازاريابي تلفن ها همراه هر روز رو به پيشرفت است و اين تلفن هاي همراه دنياي بازاريابي ديجيتال را متحول كرده است و بخش عمده اي از بازاريابي ديجيتال را به خود اختصاص داده است. بسياري از صاحبان برندهاي مختلف امروزه به جديدترين تكنولوژي بازاريابي ، يعني اپليكيشن هاي موبايل روي آورده اند و مي خواهند كه از اين تكنولوژي براي بازاريابي هاي خود استفاده نمايند تا بتوانند برند خود را به كاربران بشناسانند و مشتريان بيشتري براي خود جذب كنند.
پس اگر شما نيز مي خواهيد از اين فرصتي كه در عرصه بازاريابي ديجيتال ايجاد شده است استفاده نماييد و از مزاياي اپليكيشن هاي موبايل بي بهره نمانيد بايد بيشتر درباره طراحي اپليكيشن هاي موبايل بدانيد. حقيقت آن است كه اگر بخواهيد اپليكيشن خوبي توليد كنيد بايد بتوانيد ابزار مناسب و كارآمدي را براي طراحي اپليكيشن خود انتخاب نماييد. اما مهمتر از ابزاري كه شما براي توسعه اپليكيشن خود استفاده مي نماييد ، زبان برنامه نويسي انتخابي شما براي طراحي اپليكيشن مي باشد. شما بايد زبان برنامه نويسي مناسبي را انتخاب نماييد كه با پلتفرم هاي مدرن تلفن هاي همراه سازگاري بالايي داشته باشد.
بررسي هاي انجام شده بر روي آمار مربوط به دنياي ديجيتال نشان مي دهد كه آمار خريد و فروش تلفن هاي همراه هوشمند در دوره زماني بين سال هاي 2009 تا 2016 افزايش بسيار چشم گيري داشته است و ميزان فروش سالانه تلفن هاي همراه هوشمند در سال 2015 از مرز 1.3 ميليارد گذشته است. همچنين آمارها نشان مي دهد كه اكثر اين تلفن هاي هوشمند فروخته شده از سيستم عامل اندرويد استفاده مي نمايند. پيشگويي هاي افراد متخصص در مركز آمار و تحقيقات ابزارهاي ديجيتال حاكي از آن است كه فروش تلفن ها همراه در سال 2020 به 1.6 ميليار در سال خواهد رسيد و همچنان اكثر اين تلفن هاي همراه از سيستم عامل اندرويد استفاده خواهند نمود. اين بدان معني است كه سيستم عامل اندرويد هم در دنياي امروز و هم در چند سال آينده بر دنياي تلفن هاي همراه هوشمند حكومت خواهد كرد!

آمار ها و كاربرد آن ها

با توجه به اين آمار ها امروز مناسب ترين زمان براي طراحي يك اپليكيشن موبايل براي كسب و كار شماست. اگر شما مي خواهيد خودتان دست به كار شويد و اپليكيشن خود را ايجاد كنيد و يا قصد داريد كه يك نفر متخصص توليد اپليكيشن را استخدام نماييد ، امروز بهترين زمان براي اقدام به انجام اين كار مي باشد.
تنها چالش پيش روي شما ، انتخاب زبان برنامه نويسي خوب براي طراحي اپليكيشن موبايل مي باشد. اين سوال به همان اندازه مهم است كه طراحي سايت مناسب و با كيفيت در راه اندازي يك سايت اهميت دارد.

شما بايد بتوانيد به اين سوالات پاسخ دهيد:

1) از كجا بايد برنامه نويسي را شروع كنم؟
2) كدام زبان برنامه نويسي را بايد انتخاب كنم و اين دليل اين انتخاب چيست؟
3) چگونه بايد پروسه يادگيري و اجرا را مديريت كنم؟
4) هدف من از ايجاد اپليكيشن موبايل بايد چه چيزي باشد و چگونه بايد به آن هدف نائل گردم؟
اينها تنها چند نمونه از سوالات بنيادي است كه شما بايد پيش از آنكه به فكر طراحي يك اپليكيشن موبايل باشيد براي آنها پاسخ هايي بيابيد.
يكي از ساده ترين راه ها براي انتخاب زبان برنامه نويسي مناسب براي طراحي اپليكيشن ها انتخاب مشهورترين زبان برنامه نويسي موجود مي باشد. منظور از مشهور ترين زبان برنامه نويسي زباني است كه اكثر افراد به مجرد آنكه به برنامه نويسي براي تلفن هاي همراه فكر مي كنند، به سراغ آن مي روند. در ايران اكثر افرادي كه به طراحي اپليكيشن مشغول هستند و يا به تازگي مي خواهند به سراغ اين كار بروند از زبان برنامه نويسي جاوا استفاده مي نمايند. جاوا يكي از مشهورترين و كاربردي ترين زبان هاي برنامه نويسي در سراسر دنيا مي باشد.
در اين مقاله يك راهنماي كامل براي انتخاب زبان برنامه نويسي مناسب براي شما آورده شده است. پس از خواندن اين مطلب شما خواهيد دانست كه هر يك از زبان هاي برنامه نويسي براي اپليكيشن ها چه مزايا و چه معايبي دارند و خواهيد توانست با ديد بازتري به انتخاب زبان برنامه نويسي مناسب براي كار خود اقدام نماييد.

1) BuildFire.js :

14 زبان برنامه نويسي براي طراحي اپليكيشن هاي موبايل

 

اين زبان برنامه نويسي از يك SDK با نام SDK BuildFire و همچنين از جاوا اسكريپت استفاده مي نمايد تا براي كاربران اين امكان را فراهم كند كه با بهره گيري از امكانات و قابليت هاي بك اند BuildFire با سرعت و كيفيت بالايي اپليكيشن هاي موبايل مورد نظر خود را ايجاد نمايند.

با استفاده از BuildFire.js شما مي توانيد 70% از كارهايي كه در طراحي به صورت معمول براي طراحي اپليكيشن ها مورد نياز است را تنها با نصب چند پلاگين به صورت ساده انجام دهيد. در واقع مي توان گفت كه 70% از كار به صورت اتوماتيك انجام مي شود و شما تنها بايد بدانيد كه كارايي هاي مشخصي كه هر يك از مشتري ها از اپليكيشن خود انتظار دارد چيست و آنها را در يك طبقه بندي مشخص براي خود تعيين نماييد. پس از آنكه كارايي هاي مورد انتظار مشتري از اپليكيشن تعيين گرديد ديگر نيازي به انجام طراحي ها از ابتدا نمي باشد و شما تنها با استفاده از پلاگين ها مي توانيد بخش عمده اي از كارهاي اصلي را به انجام برسانيد.
اين بدان معني است كه كار شما بسيار ساده تر، سريع تر و بي دردسر تر خواهد بود و شما مي توانيد در زمان كوتاه تري اپليكيشن هاي بيشتري را توليد نماييد.
علاوه بر تمام آنچه كه گفته شد BuildFire.js داراي معماري بسيار انعطاف پذيري مي باشد كه به شما اين امكان را مي دهد كه از هر فريم ورك جاوا اسكريپت كه لازم باشد استفاده نماييد.
ويژگي هاي كليدي BuildFire.js :

 • يادگيري آسان و كاربري آسان و امكان استفاده از فريم ورك هايي كه شما با آن از پيش آشنا هستيد.
 • امكان توسعه بسيار بالا
 • كوتاه تر شدن زمان مورد نياز براي توسعه اپليكيشن

2) Python :

مي توان به جرات گفت كه مشهور ترين زبان برنامه نويسي براي طراحي اپليكيشن هاي موبايل در دنيا، زبان پايتون مي باشد. پايتون يك زبان برنامه نويسي سطح بالا است كه در توسعه وب، توسعه اپليكيشن ها، توليد GUI هاي دسكتاپ، توسعه نرم افزارهاي كاربردي و آناليز داده هاي عددي و علمي بسيار استفاده مي گردد.
پايتون يكي از زبان هاي برنامه نويسي است كه بسيار در دانشگاه ها تدريس مي شود و در چارت درسي بسياري از دانشگاه هاي بزرگ دنيا ديده مي شود. دليل شهرت و محبوبيت اين زبان برنامه نويسي كاربردي بودن آن است زيرا اين زبان براي طراحي نرم افزارها مناسب مي باشد.

14 زبان برنامه نويسي براي طراحي اپليكيشن هاي موبايل

فلسفه اصلي زبان برنامه نويسي پايتون را مي توان در موارد زير خلاصه نمود:

 • صريح بودن بهتر از غير صريح بودن است!
 • زيبايي بهتر از زشتي است!
 • سادگي بهتر از پيچيدگي است!
 • پيچيدگي بهتر از نامفهوم بودن است!
 • خوانايي يك فاكتور بسيار مهم است!

اين زبان علاوه بر آنكه ساده بوده و يادگيري آن راحت است، از خوانايي بسيار بالايي برخوردار مي باشد.
پايتون يك زبان برنامه نويسي قدرتمند و سطح بالا مي باشد. براي مثال اگر مي خواهيد به قدرت و كاربردي بودن اين زبان پي ببريد كافيست بدانيد كه Drobox با استفاده از زبان برنامه نويسي پايتون نوشته شده است. اگر با شنيدن نام دراپ باكس به اندازه كافي به قدرت اين زبان ايمان نياورديد خوب است به ليست زير توجه كنيد، در زير ليستي از وب سايت ها و برنامه هاي كاربردي توليد شده با استفاده از پايتون آورده شده است:

 • Calibre
 • OpenStack
 • Ubuntu Software Center
 • World of Tanks (I’m sure you have played it)
 • BitTorrent
 • Quora
 • Reddit
 • Spotify
 • Instagram
 • YouTube

اين ليست تنها تعداد محدودي از برنامه ها، اپليكيشن ها، وب سايت ها و نرم افزارهاي توليد شده با استفاده از پايتون را نام برده است و اگر بخواهيم تمامي آنها را نام ببريم بايد چند صد صفحه را با نام هاي برنامه ها و اپليكيشن هاي مختلف پر كنيم.
خب پس پايتون علاوه بر سادگي و كارامد بودن اين امكان را به شما مي دهد كه هر نوع اپليكيشن و نرم افزار و حتي وب سايتي را كه مي خواهيد با استفاده از آن توليد نماييد و علاوه بر اين يادگيري آن بسيار بسيار ساده است.
شما مي توانيد يادگيري آن را با استفاده از انجام يك سرچ كوچك در اينترنت آغاز كنيد. امتحان كنيد، كافيست عبارت خود آموز پايتون يا يادگيري گام به گام پايتون را در اينترنت سرچ كنيد تا مجموعه عظيمي از فايل هاي PDF و ويديوها براي شما نمايش داده شود كه شما با استفاده از آنها مي توانيد به سادگي يادگيري پايتون را آغاز نماييد.

3) Java :

مي توان به جرات گفت كه اغلب اپليكيشن هاي نوشته شده تا كنون با زبان جاوا نوشته شده اند و جاوا بيشترين استفاده را در توليد اپليكيشن ها دارد. آمارها نشان مي دهد كه جاوا در ميان كاربران از محبوبيت بسيار بالايي بر خوردار است و در ميان تمامي زبان هاي برنامه نويسي بيشترين سرچ را به خود اختصاص مي دهد. البته شايد بگوييد كه چون جاوا زبان قديمي تري است و بسياري زبان ها جديدتر هستند نمي توانند از لحاظ تعداد دفعات سرچ با جاوا رقابت كنند چون جاوا سال هاست كه سرچ شده است اما آنها چندين سال از جاوا عقب تر هستند اما اين مساله اشتباه است زيرا تعداد دفعات سرچ جاوا يه صورت سالانه نيز از ديگر زبان هاي برنامه نويسي بيشتر مي باشد. اين مساله نشان دهنده آن است كه افراد بسياري در دنيا از اين زبان برنامه نويسي استفاده مي كنند و تعداد افرادي كه علاقه مند به يادگيري جاوا هستند بسيار بيشتر از تعداد افرادي كه علاقه مند به ديگر زبان ها هستند مي باشد.
در نمودار درصدي محبوبيت زبان هاي برنامه نويسي و تعداد دفعات جستجوي نام زبان هاي برنامه نويسي در اينترنت، جاوا در جايگاه اول قرار دارد و 23% از كل تعداد جستجوهاي سالانه زبان هاي برنامه نويسي در اينترنت را تشكيل مي دهد. جالب است بدانيد كه پايتون با 13% در رتبه دوم نمودار تعداد دفعات جستجوي نام زبان برنامه نويسي در اينترنت قرار دارد و اختلاف فاحشي ميان درصد هاي رتبه اول و رتبه دوم وجود دارد كه نشان دهنده آن است كه جاوا با اختلاف بالايي نسبت به ديگر زبان ها از لحاظ محبوبيت در ميان كاربران جاي خود را باز كرده است.
جالب است بدانيد كه خود سيستم عامل اندرويد با استفاده از جاوا نوشته شده است و اين بدان معنا است كه شما اگر بتوانيد جاوا را بياموزيد خواهيد توانست اپليكيشن هاي كامل و جامعي براي سيستم عامل اندرويد بنويسيد. يعني شما پس از يادگيري جاوا قادر به نوشتن هر نوع اپليكيشني خواهيد بود و هيچ محدوديتي در اين زمينه براي شما وجود نخواهد داشت. پس مي توان گفت كه جاوا براي كساني كه مي خواهند كارهاي بسيار جدي و حرفه اي انجام دهند انتخاب خوبي مي باشد.
جاوا مناسب ترين زبان براي توسعه اپليكيشن هاي موبايل مي باشد زيرا برنامه هاي نوشته شده با استفاده از جاوا قابل اجرا بر روي تمام پلتفرم هاي موجود براي اندرويد مي باشند.
كاربرد هاي جاوا
جاوا تنها در توسعه اپليكيشن هاي تلفن همراه كاربرد ندارد بلكه كاربردهاي فراواني دارد كه در زير به چند نمونه از آنها اشاده شده است:

 • اپليكيشن هاي اندرويد
 • اپليكيشن هاي سرور
 • اپليكيشن هاي وب
 • فضاي جاسازي شده
 • تكنولوژي داده هاي بزرگ
 • اپليكيشن هاي علمي
 • وب سايت ها
 • بازي ها

برخي از اپليكيشن هاي بسيار مشهور توليد شده با استفاده از جاوا عبارتند از:

 • ThinkFree cloud office
 • NASA world wind
 • Blu-ray Disc Association
 • UltraMixer

اما هيچ يك از ديگر برنامه هاي نوشته شده با استفاده از جاوا به پاي سيستم علامل اندرويد نمي رسد و مي توان گفت كه عظيم ترين پروژه نوشته شده با استفاده از جاوا اندرويد مي باشد.
ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي جاوا:
1) شيء گرايي زبان
2) قابل اجرا بودن در تمامي پلتفرم ها
3) پشتيباني از API هايي تكميلي
4) يادگيري آسان و خوانا بودن
5) وجود هزاران كتابخانه كد باز مجزا در اينترنت براي بالا بردن قابليت هاي جاوا به صورت كاملا رايگان
6) امكان كسب مهارت بالا در آن و تبديل شدن به يك فرد حرفه اي در زمينه جاوا با صرف مدت زمان نه چندان زياد
7) وجود IDE هاي قدرتمند كه موجب ساده تر شدن فرايند كدنويسي با استفاده از زبان جاوا مي شود و موجب مي شود كه برنامه نويسي در جاوا بدون ارور انجام شود.

4) PHP :

واژه PHP برگرفته از عبارت Hypertext Preprocessor مي باشد و زبان PHP يك زبان برنامه نويسي سمت سرور و كدباز مي باشد. اين زبان توسط Zend Technologies در سال 1995 ايجاد شد و در ابتدا براي طراحي وب سايت مورد استفاده قرار مي گرفت و هدف از ايجاد آن نيز طراحي وب سايت ها با استفاده از آن بود. اما امروزه كاربردهاي اين زبان افزايش يافته است كه از جمله آنها مي توان به طراحي اپليكيشن هاي اندرويد اشاره نمود.
اين زبان علاوه بر اسكريپت نويسي سمت سرور براي اسكريپت نويسي در خط فرمان نيز استفاده مي گردد. با وجود آنكه PHP در ابتداي ظهور يك زبان برنامه نويسي كاربردي براي طراحي وب سايت هاي ديناميك بود اما امروزه اين زبان به حدي پيشرفت داشته است كه مي توان از آن براي توليد اپليكيشن هاي اندرويد و اپليكيشن هاي iOS نيز استفاده نمود.
با استفاده از PHAP توسعه دهندگان مي توانند به سادگي اپليكيشن هاي اندرويد، اپليكيشن هاي iOS و اپليكيشن هاي ويندوز طراحي نمايند.
آمارها نشان مي دهند كه زبان PHP مشهورترين زبان برنامه نويسي است و افراد بسياري در سراسر دنيا با آن آشنايي دارند و حتي زبان جاوا در رتبه دوم بعد از زبان PHP از لحاظ شهرت قرار مي گيرد.

14 زبان برنامه نويسي براي طراحي اپليكيشن هاي موبايل
تصور كنيد كه اگر شما زبان PHP را بياموزيد با استفاده از آن قادر خواهيد بود كه وب سايت هاي ديناميك توليد كنيد، اپليكيشن هاي وب ايجاد كنيد و همچنين انواع مختلفي از اپليكيشن هاي موبايل را توليد نماييد. از لحاظ ميزان استفاده از زبان هاي برنامه نويسي آمارها نشان مي دهد كه زبان PHP بيشترين آمار استفاده از زبان هاي برنامه نويسي در سراسر دنيا را به خود اختصاص داده است و توسط 78.6% از برنامه نويسان در سراسر دنيا مورد استفاده قرار مي گيرد.
بسياري از وب سايت ها بزرگ در سراسر وب كه شما روزانه از آنها ديدن مي نماييد، توسط زبان برنامه نويسي PHP ايجاد شده اند. به عنوان نمونه وب سايت پرطرفدار و پر ترافيك فيس بوك را در نظر بگيريد، اين وب سايت با استفاده از PHP ايجاد شده است علاوه بر اين وب سايت هاي ديگري همچون ويكي پديا، ياهو، و بسياري ديگر از وب سايت هاي نام آشنا و بزرگ با استفاده از زبان برنامه نويسي قدرتمند PHP ايجاد شده اند.
مطمئنا با خواندن اين مطلب شك شما نسبت به زبان PHP برطرف شده است و شما به قدرت اين زبان اعتماد كرده ايد پس اگر به يادگيري PHP علاقه مند هستيد زمان را از دست ندهيد و سريعا اقدام كنيد . باور كنيد كه شايد كسي كه قرار است مشهور ترين وب سايت ها و اپليكيشن هاي توليد شده با استفاده از PHP در سال 2020 را طراحي نمايد شما باشيد.

زبان PHP علاوه بر توليد اپليكيشن كاربردهاي ديگري نيز دارد، كه از جمله اين كاربردها مي توان به موارد زير اشاده نمود:

 • طراحي سايت هاي تجارت الكترونيكي
 • توليد GUI ها
 • نوشتن كد ابزارهاي مديريت پروژه
 • توليد اپليكيشن هاي مناسب براي فيس بوك
 • پردازش تصاوير
 • طراحي اپليكيشن هاي موبايل
 • طراحي سيستم هاي مديريت محتوا مانند دروپال و ورد پرس
 • توليد وب سايت هاي ديناميك
 • توليد پلاگين ها يا افزونه هاي ورد پرس
 • طراحي و توليد PDF

ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي PHP

 • كد باز بودن
 • عدم وابستگي به پلتفرم
 • يادگيري آسان
 • شيء گرايي
 • كاربري هاي و استفاده هاي فراوان
 • سازگاري با سرور
 • امكان ادغام پايگاه هاي داده

5) Swift :

مي توان به جرات گفت كه اگر يك زبان برنامه نويسي وجود داشته باشد كه با استفاده از آن بتوان آينده برنامه نويسي را تغيير داد، آن زبان بدون شك Swift خواهد بود.
اين زبان توسط Apple Inc در سال 2014 و در ماه ژانويه براي برنامه نويسي iOS (و ساير سيستم هاي مرتبط با آن) و همچنين لينوكس ايجاد شد. اين زبان برنامه نويسي يك زبان اوليه براي توسعه اپليكيشن هاي iOS و OS X مي باشد.
زبان برنامه نويسي Swift از سرعت رشد و توسعه بالايي برخوردار مي باشد و برنامه نويسان آشنا به زبان برنامه نويسي Swift در ميان تمامي برنامه نويسان از فرصت هاي شغلي بهتري برخوردار مي باشند. خوب است بدانيد كه توسعه دهندگان آشنا به زبان برنامه نويسي Swift بيشترين در آمد را در ميان تمامي برنامه نويسان در سراسر دنيا دارند و همچنين كه در آمريكا برنامه نويسيان Swift جزو مشاغلي هستند كه بالاترين درآمد را در ميان تمامي مشاغل به خود اختصاص مي دهند.
اگر قصد يادگيري زبان برنامه نويسي Swift را داريد امروز بهترين زمان براي شما است كه دست به كار شويد.
گوگل قصد دارد زبان برنامه نويسي Swift را به جاي زبان جاوا به عنوان زبان برنامه نويسي سطح بالاي خود اعلام نمايد. اگر گوگل زبان سطح بالاي خود را به سوييفت تغيير بدهد مطمئنا هيچ زبان برنامه نويسي ديگري در دنيا نخواهد تنوانست با آن به رقابت بپردازد و بدون شك سوييفت به بهترين زبان برنامه نويسي در دنيا مبدل خواهد شد.
واژه سوييفت به معناي تجارت مي باشد و اين نام به خوبي بيان گر ويژگي هاي خارق العاده اين زبان در تجارت مي باشد. انتخاب اين نام براي زبان سوييفت بيان گر آن است كه طراحان اين زبان بدون شك مطمئن بوده اند كه با طراحي اين زبان تجارت هاي مرتبط با برنامه نويسي در دنيا به شدت متحول خواهند گرديد. پس اگر به فكر آن هستيد كه در دنياي تجارت براي خود جايي پيدا كنيد ، شما بايد به سراغ زبان برنامه نويسي سوييفت برويد.
اگر بخواهيد نمونه اي از كاربردهاي زبان سوييفت در ساخت اپليكيشن ها را بشناسيد من به شما اپليكيشن SlideShare كه براي iOS نوشته شده است را معرفي مي نمايم. اين اپليكيشن نمونه بارز يك كار خارق العاده با استفاده از برنامه نويسي سوييفت مي باشد.
البته امروزه سوييفت تنها براي iOS است اما از آنجايي كه سوييفت قابل استفاده بر روي لينوكس بوده و كد باز مي باشد مي توان نتيجه گرفت كه اين زبان برنامه نويسي قابل تطبيق با تمامي سيستم عامل ها خواهد بود. اين زبان هنوز براي بسياري از توسعه دهندگان زبان جديد و نا آشنايي محسوب مي شود و از آن رو مي توان گفت كه با روي آوردن تعداد بسياري از توسعه دهندگان به اين زبان مي توانيم شاهد پيشرفت اين زبان باشيم.
ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي سوييفت

 • يادگيري بسيار آسان بخصوص براي كساني كه با زبان برنامه نويسي C شيء گرا آشنايي كافي داشته باشند.
 • كد باز بودن
 • زبان برنامه نويسي سوييفت يك ورژن ساده سازي شده زبان C شي گرا مي باشد.
 • كد نويسي با استفاده از اين زبان بسيار ساده مي باشد.
 • در دست داشتن آينده كد نويسي براي iOS
 • نياز به كدهاي كمتري براي ايجاد يك برنامه مشابه نوشته شده با استفاده از ديگر زبان ها خواهد داشت.

6) #C :

سي شارپ ! اين زبان برنامه نويسي يك زبان چند الگويي مي باشد كه علاوه بر شي گرا بودن جز گرا نيز مي باشد. اين زبان برنامه نويسي كه توسط ماكرو سافت ايجاد شده است داراي اهداف عمومي مي باشد. منظور از اهداف عمومي داشتن اين است كه محدوده گسترده اي از برنامه هاي مختلف را مي توان با استفاده از C# ايجاد نمود. با استفاده از سي شارپ مي توان انواع مختلفي از برنامه ها از جمله اپليكيشن هاي سرور، بازي هايي براي دسكتاپ و موبايل، سرويس هاي وب و … را ايجاد نمود. اگر شما مي خواهيد يك اپليكيشن بازي توليد كنيد ، بهترين انتخابي كه شما مي توانيد داشته باشيد سي شارپ است زيرا اين زبان توسط Unity3D پشتيباني مي شود.
بيشتر افراد متخصص در زمينه سي شارپ معتقدند كه انتظارات بيشتري مي توان از زبان سي شارپ داشت اما مشكل آن است كه تعداد مشاغل موجود براي توسعه دهندگان سي شارپ در بازار كار به اندازه كافي نيست.
Xamarin يك پلتفرم است كه برخلاف تصورات توسعه دهندگان و متخصصان سي شارپ ويژگي هاي خارق العاده از خود نشان داده است . اين پلتفرم يك ابزار توليد اپليكيشن است كه براي افرادي كه در زمينه سي شارپ فعاليت مي كنند ايجاد شده است، در اين پلتفرم متخصصاني كه به زبان سي شارپ آشنا هستند مي توانند اپليكيشن هايي براي اندرويد و iOS توليد نمايند.
اما تنها كاربرد سي شارپ توليد اپليكيشن هاي موبايل نمي باشد و سي شارپ طيف گسترده از ديگر خدمات را به توسعه دهندگان ارائه مي دهد، سي شارپ به صورت گسترده در تجارت و توليد ابزارهاي سودمند تجاري، بازي ها، نرم افزارهاي بازرگاني و بسياري موارد ديگر كاربرد دارد.
سي شارپ پتانسيل بالايي براي انجام امور و طراحي برنامه هاي مختلف دارد. اگر بدانيد كه ويژوال استديو، اتوكد، آفيس 365، و همچنين Share Point تنها تعداد محدودي از نرم افزارهاي توليد شده با استفاده از سي شارپ مي باشند مطمئنا نظر شما نسبت به سي شارپ مثبت خواهد بود. سي شارپ به صورت معمول در توليد نرم افزارهاي بزرگي كه استفاده هاي بسيار گسترده دارند بكار گرفته مي شود.

14 زبان برنامه نويسي براي طراحي اپليكيشن هاي موبايل
براي آنكه متوجه شويد كه توليد يك اپليكيشن موبايل با استفاده از C# تا چه حد مي تواند كار جالب و ساده اي باشد كافيست كه به Xamarin سري بزنيد و ببينيد، برخي از برنامه نويساني كه از Xamarin استفاده كرده اند معتقدند اپليكيشني كه توليد آن با استفاده از ديگر زبان هاي برنامه نويسي بيش از يك هفته زمان مي برد را مي توان در Xamarin در مدت يك روز ايجاد كرد.
پس اگر مي خواهيد كه يك اپليكيشن ايجاد كنيد مطمئن باشيد كه شما مي توانيد در مدت كوتاهي اولين اپليكيشن خود را با استفاده از C# توليد كنيد.
ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي C#

 • سادگي زبان و سهولت استفاده از آن
 • مناسب براي توليد ابزارهاي بزرگ و پركاربرد و اپليكيشن هاي وب
 • قابل توسعه بودن
 • دسترسي به فريم ورك .NET

7) Objective-C :

زبان برنامه نويسي آبجكتيو-سي يك زبان برنامه نويسي شيء گرا است كه تك منظوره نبوده و براي كاربرد هاي گسترده اي توليد شده است. اين زبان از زبان برنامه نويسي سي و با اضافه كردن مفاهيم مربوط به ارسال پيام از اسمال تاك به زبان سي ايجاد شده است. آبجكتيو سي پيش از روي كار آمدن زبان برنامه نويسي سوييفت هسته اصلي توليد نرم افزارهاي مناسب براي APPLE ، iOS و OS X بود و پس از آنكه سوييفت ابداع شد جاي آن را در زمينه برنامه سازي براي APPLE و iOS گرفت، البته اگر نگاهي به وب سايت Stack Owerflow بياندازيد از كامنت ها متوجه خواهيد شد كه اغلب برنامه نويس ها هنوز هم ترجيح مي دهند با آبجكتيو سي كار كنند و به سمت سوييفت نرفته اند. آمارها در Github نيز نشان مي دهد كه برنامه نويسان همچنان ترجيح مي دهند پروژه هاي خود را در آبجكتيو سي ايجاد كنند.
اين آمار نشان دهنده آن است كه قرار نيست در چند سال آينده تغييرات سريعي رخ دهد و يا به عبارتي زبان آبجكتيو سي قرار نيست كه در آينده نزديك صحنه رقابت را ترك نمايند و هم چنان با قدرت در موضع خود باقي مانده است. اين امر دو دليل عمده دارد: اول آنكه سرمايه گذاري هاي بسياري بر روي زبان آبجكتيو سي در زمينه توليد اپليكيشن ها شده است و دوم آنكه فريم ورك اپليكيشن ها حتي بعد از آنكه سوييفت بتواند جاي خود را در اين عرصه باز كند همچنان به آبجكتيو سي وابسته خواهد بود.
بنابراين يادگيري زبان آبجكتيو سي و ايجاد يك اپليكيشن موبايل در آن مي تواند همچنان ارزش وقت گذاشتن داشته باشد. دقت داشته باشيد كه اين زبان بسيار قدرتمند است و شما مي توانيد به سادگي هر نوع اپليكيشني را در آن ايجاد نماييد و اين كار براي كساني كه با اين زبان آشنايي متوسطي داشته باشند كار چندان مشكلي نخواهد بود و مي توان گفت كه به مراتب بسيار ساده تر از ايجاد اپليكيشن در بسياري زبان هاي ديگر مي باشد.
ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي آبجكتيو سي

 • ساده بودن استفاده از آن
 • امكان استفاده از C++ و در حين استفاده از آبجكتيو سي
 • استفاده از زمان اجراي ديناميك يا Dynamic Run Time
 • پشتيباني از تايپينگ ديناميك Dynamic Typing

8) ++C :

سي پلاس پلاس يك زبان برنامه نويسي شي گرا است كه تك بعدي نبوده و براي كاربرد هاي متنوعي مي تواند مورد استفاده قرار گيرد. زبان برنامه نويسي سي پلاس پلاس سينتكس هاي خود را از زبان سي به ارث برده است و مي توان گفت كه اين زبان از زبان سي منشا گرفته است. اين بدان معني است كه اگر شما زبان سي را آموخته باشيد يادگيري سي پلاس پلاس براي شما كار مشكلي نخواهد بود. اين دو زبان تا حدود بسيار زيادي مشابه يكديگر هستند ولي مي توان گفت كه زبان سي پلاس پلاس اندكي پيچيده تر و همچنين جامع تر از زبان سي مي باشد.
همواره تقاضاي بسياري در بازار كار براي توسعه دهندگان زبان برنامه نويسي سي پلاس پلاس بوده است و اين نشان دهنده آن است كه زبان سي پلاس پلاس تنها براي ايجاد اپليكيشن هاي اندرويد به كار گرفته نمي شود بلكه كاربردهاي بسياري دارد و موارد بسياري وجود دارد كه اين زبان مي تواند براي انجام آنها مورد استفاده قرار گيرد. مي توان به جرات گفت زبان سي پلاس پلاس از جمله زبان هايي است كه تمام طيف گسترده كارهايي كه با استفاده از برنامه نويسي انجام مي شوند را شامل مي شود. يعني تقريبا در هر كجايي كه از هر زبان برنامه نويسي استفاده مي شود، زبان سي پلاس پلاس مي تواند جايگزين آن گردد. البته نبايد فراموش شود كه برخي از اين كاربرد ها جزو كاربري هاي اصلي اين زبان هستند و برخي ديگر جزو كاربري هايي محسوب مي شوند كه علي رقم آنكه سي پلاس پلاس مي تواند آن را انجام دهد اما شايد گزينه هاي بهتري نيز براي انجام آن كار ها وجود داشته باشد.
اگر بخواهيم از ديد طراحي اپليكيشن هاي موبايل به سي پلاس پلاس نگاه كنيم بايد بگويم كه اين زبان برنامه نويسي عملكرد فوق العاده اي در طراحي اپليكيشن ها دارد زيرا زبان سي پلاس پلاس به دليل داشتن محيط بسيار قدرتمند و امكان ديباگينگ يكپارچه قادر به ايجاد اپليكيشن هاي موبايل كراس پلتفرم مي باشد. از سي پلاس پلاس مي توان براي ايجاد اپليكيشن هاي اندرويد، ويندوز و iOS استفاده نمود.
يادگيري زبان برنامه نويسي سي پلاس پلاس به شما اين امكان را مي دهد كه بتوانيد علاوه بر اپليكيشن هاي موبايل، بازي هاي مختلف رايانه اي و ابزارهاي تجاري و نرم افزارهاي بازرگاني ايجاد نماييد.
برخي كاربردهاي زبان برنامه نويسي سي پلاس پلاس عبارتند از:

 • طراحي سيستم عامل ها
 • طراحي زبان هاي برنامه نويسي جديد
 • توليد نرم افزارهاي مناسب براي طراحي و كارهاي گرافيكي
 • توليد بازي هاي رايانه اي
 • طراحي انواع مختلف اپليكيشن ها
 • طراحي مرورگرهاي وب
 • طراحي كامپايلر هاي مناسب براي انواع زبان هاي برنامه نويسي
 • طراحي اپليكيشن هاي پزشكي، محاسباتي و مهندسي
 • طراحي ابزارهاي تجاري و بازرگاني
 • طراحي پلتفرم هاي محاسباتي

ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي سي پلاس پلاس

 • ساده و موثر بودن
 • شيء گرا بودن
 • دارا بودن كتابخانه وسيع
 • قابل حمل بودن يا پرتابل بودن
 • دارا بودن سرعت باور نكردني

9) JavaScript :

جاوا اسكريپت يك زبان برنامه نويسي سطح بالا مي باشد كه داراي قابليت چندالگويي بودن است. اين زبان هم شيء گرا بوده و هم امكان برنامه نويسي فانكشنال را براي كاربران فراهم مي نمايد. اگر بخواهيم زبان هاي برنامه نويسي موجود در دنيا را از لحاظ ميزان فرصت هاي شغلي موجود براي آنها مقايسه نماييم، در اين مقايسه جاوا اسكريپت پس از SQL و جاوا در رتبه سوم قرار مي گيرد.
جاوا اسكريپت به صورت عمومي براي طراحي اپليكيشن ها ايجاد نشده است و معمولا بر روي مرورگر هاي وب اجرا مي گردد وكار آن طراحي و كنترل صفحات وب مي باشد. طراحي اپليكيشن هاي موبايل نيز با استفاده از جاوا اسكريپت امكان پذير است اما بايد براي ايجاد اپليكيشن هاي موبايل با استفاده از جاوا اسكريپت از CSS، HTML و AJAX نيز استفاده نمود.
پلتفرم هاي مختلفي وجود دارد كه در آنها مي توان با استفاده از زبان برنامه نويسي جاوا اسكريپت يك اپليكيشن موبايل ايجاد نمود كه از جمله آنها مي توان PhoneGap، jQuery Mobile و Lonic را نام برد.
طراحي اپليكيشن به زبان جاوا اسكريپت يك مزيت عمده دارد و آن هم اين است كه زماني كه شما يك اپليكيشن را با استفاده از جاوا اسكريپت توليد مي نماييد نياز به كد نويسي مجزا براي توليد آن اپليكيشن براي اندرويد، ويندوز و iOS نمي باشد و تنها كافيست يك بار كد آن را بنويسيد تا بتوانيد ان را در تمامي پلتفرم ها اجرا نماييد.
ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي جاوا اسكريپت:

 • اين زبان يكي از ساده ترين زبان هاي برنامه نويسي مي باشد كه شما مي توانيد آن را در چند روز به سادگي بياموزيد.
 • سريع و موثر بودن.
 • اين زبان در سمت سرويس گيرنده اجرا مي شود و اين بدان معني است كه به دليل استفاده نكردن از سرور پهناي باند بهينه تر استفاده مي كند يا به عبارتي پهناي باند را ذخيره مي كند.
 • براي طراحي سايت هاي ديناميك مورد استفاده قرار مي گيرد.

10) HTML5 :

همان طور كه از نام زبان برنامه نويسي HTML5 مشخص است اين زبان پنجمين نسخه از زبان برنامه نويسي HTML مي باشد. HTML مخفف عبارت HyperText Markup Language مي باشد، زبان HTML براي ارائه مطالب در اينترنت مورد استفاده قرار مي گيرد.
HTML5 ضرورتا يك زبان برنامه نويسي براي طراحي اپليكيشن هاي موبايل نمي باشد و اگر شما بخواهيد با استفاده از HTML5 يك اپليكيشن ايجاد كنيد بايد در كنار آن از زبان هاي برنامه نويسي ديگري همچون جاوا اسكريپت نيز استفاده نماييد.
شما مي توانيد با استفاده از HTML5 اپليكيشن هايي براي اندرويد، ويندوز و iOS ايجاد كنيد، تنها چيزي كه براي انجام اين كار به آن نياز خواهيد داشت استفاده از يك فريم ورك قدرتمند مانند PhoneGap مي باشد.
شما مي توانيد يك اپليكيشن موبايل را در HTML5 با كمك جاوا اسكريپت و CSS ايجاد كنيد. همچنين اين زبان را به صورت تركيبي با API ها مي توان استفاده كرد. در هر صورت اپليكيشن هاي توليد شده با استفاده از HTML5 ريسپانسيو مي باشند و بر روي تمامي دستگاه ها قابل اجرا هستند.
اين بدان معني است كه شما فقط يك بار كد مي نويسيد و سپس مي توانيد كد نوشته شده را بر روي تمامي دستگاه ها اجرا نماييد.
شايد بتوان گفت صدها اپليكيشن وب وجود دارند كه شما روزانه از آنها استفاده مي نماييد و آنها با استفاده از HTML5 ايجاد شده اند. شايد براي شما جالب باشد كه بدانيد Google Docs و Google Drive با استفاده از HTML5 طراحي شده اند.
خب شايد بپرسيد وقتي كه زبان هاي برنامه نويسي غني بسيار زيادي وجود دارد كه مي توان براي طراحي يك اپليكيشن موبايل از آنها استفاده نمود چرا بايد از HTML5 براي طراحي اپليكيشن ها استفاده نمود؟

در زير دلايل اين مساله ذكر شده اند :

 • HTML5 از جانب مرورگر هاي موبايل و مرورگر هاي دسكتاپ به صورت كامل پذيرفته شده مي باشد.
 • اين زبان داراي امكان پشتيباني متقابل مرورگرها مي باشد.
 • امكان كدنويسي ساده و تميز در آن.
 • داراي امكان پشتيباني كامل از ويديوها و فايل هاي صوتي
 • به دليل داشتن امكان پشتيباني متقابل مرورگرها و ريسپانسيو بودن آن، كدهاي نوشته شده در آن بر روي تمامي دستگاه ها قابل اجرا مي باشد.

خب پس با ديدن اين قابليت هاي زبان برنامه نويسي HTML5 شايد زمان آن رسيده باشد كه به صورت جدي تر به يادگيري HTML5 فكر كنيد.
ويژگي هاي كليدي زبان برنامه نويسي HTML5 :

 • امكان يادگيري آسان
 • امكان پشتباني از موبايل
 • داراي امكان طراحي ريسپانسيو و پشتيباني از تمامي دستگاه ها
 • داراي ويژگي درگ اند دراپ

11) Ruby :

روبي يك زبان برنامه نويسي شيء گرا است كه تك بعدي نبوده و داراي كاربري هاي عمومي مي باشد. اين زبان در سال 1990 توسط Yukihiro Matz Matsumoto ابداع شد و از الگوهاي چندگانه پشتيباني مي نمايد.
فرصت هاي شغلي موجود براي توسعه دهندگان زبان روبي 5 برابر بيشتر از توسعه دهندگان پايتون مي باشد و ميانگين حقوق دريافتي توسعه دهندگان روبي براي هر پروژه 77 هزار دلار مي باشد. البته برخي از آنها براي هر پروژه چيزي در حدود دو برابر مبلغ ذكر شده نيز دريافت مي نمايند.
آناليز آمارهاي مراكز آمار معتبر در آمريكا نشان داده است روبي از لحاظ تعداد پروژه هاي انجام شده در رتبه دوم در ميان زبان هاي برنامه نويسي قرار دارد و جاوا رتبه اول را به خود اختصاص مي دهد.
شما بدون استفاده از فريم ورك هايي مثل RubyMotion و Rhodes قادر به توليد هيچ اپليكيشني با استفاده از روبي نخواهيد بود. با استفاده از هر يك از فريم ورك هاي نام برده شما قادر خواهيد بود اپليكيشن هايي را براي اندرويد، iOS، ويندوز و XO S ايجاد نماييد.
اگر تنها يك زبان وجود داشته باشد كه بتوان گفت آسان ترين زبان برنامه نويسي موجود در دنيا است ، آن زبان بدون شك روبي خواهد بود. شما مي توانيد با استفاده از روبي در 10 دقيقه يك اپليكيشن ايجاد نماييد. اين زبان هم در يادگيري و هم در استفاده زباني بسيار ساده مي باشد.
برخي از وب ساي

امتیاز:
بازدید:
[ ۲۱ فروردين ۱۳۹۷ ] [ ۱۱:۴۴:۱۶ ] [ امامي ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By bornablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 2476
چت باکس
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب